WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

Ochrona zdrowia przez pryzmat prawa

KOPERNIK.TV
To okazja do wymiany doświadczeń dotyczących przestrzegania praw pacjentów. W Olsztynie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Prawne aspekty ochrony zdrowia”.

Prawa pacjenta, etyka w medycynie, zadośćuczynienie, obowiązki lekarzy – to tematy ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej w Olsztynie. To tematy istotne dla lekarzy, a także dla przyszłych lekarzy. „Ważne jest, żebyśmy znaleźli wspólny język, prawnicy i lekarze. Dla nas język prawniczy jest niezrozumiały i po prostu musimy szkolić się w tym języku prawniczym, żebyśmy umieli wypełniać dokumentacje prawidłowo, byśmy umieli się z nimi porozumiewać” - podkreśla Jakub Tartanus ze Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Humanistycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zwłaszcza, że za naruszenie praw pacjentów grożą kary, choćby w postaci pieniężnego zadośćuczynienia. „Jest to taka instytucja prawa cywilnego, która daje możliwość pacjentom dochodzenia na drodze sądowej czy pozasądowej zadośćuczynienia za naprawienie swego rodzaju krzywdy, cierpień, które wynikają z naruszenia któregoś z praw przysługujących im jako pacjentom” - przypomina Tomasz Młynarski, zastępca dyrektora departamentu prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Medycyna początku XXI przynosi też wyzwania etyczne. Podczas konferencji pochylono się nad tematem autonomii w relacji lekarz – pacjent. „Zazwyczaj zadajemy te szczegółowe pytania, co jest dopuszczalne, co nie jest dopuszczalne, co jest etycznie dozwolone, co nie jest, natomiast odpowiedź na nie zależy właśnie od tego fundamentalnego zagadnienia. Wydaje mi się, że docenienie tej autonomii pacjenta jest jednym z najważniejszych osiągnięć etyki w medycynie w ostatnich dziesięcioleciach” - mówi ks. prof. Marian Machinek z Katedry Teologii Moralnej i Etyki UWM.

Konferencja zorganizowana została przy współpracy Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego „Votum” działającego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Humanistycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.