WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

Kortowo - kampus przyjazny studentom

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Kortowo – jest jednym z najpiękniejszych kampusów w Europie i prawdziwą wizytówką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Mieszka tu około 3 tysięcy studentów, którym nie brakuje możliwości uprawiania sportu i rekreacji oraz rozwoju intelektualnego i kulturalnego.

Kortowo – olsztyńskie miasteczko akademickie to wizytówka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest zgodnie uznawane za najpiękniejszy kampus akademicki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie.

Kampus zajmuje powierzchnię 230 hektarów i leży wśród zieleni, nad dwoma jeziorami. Większe – Jezioro Kortowskie – ma piękną piaszczystą plażę i oferuje znakomite warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Z wypożyczalni sprzętu wodnego, w której są kajaki, rowery wodne, a także żaglówki, korzystają nie tylko studenci i pracownicy uniwersytetu, ale i mieszkańcy Olsztyna. Z niemal wszystkich kortowskich akademików jest nie dalej niż 200 m do Jeziora Kortowskiego. Akademiki stoją na skraju parku założonego na przełomie XIX i XX w. Kilkanaście drzew jest uznanych za pomniki przyrody.

W kortowskim kampusie studenci mają wszystko, czego potrzebują do nauki, rozwijania pasji oraz wypoczynku. Dba o to fundacja „Żak”, która administruje jedenastoma domami studenckimi, w których mieszka około 3 tysięcy studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. „Wszystkie pokoje wyposażone są w lodówki, pralki. Suszarnie funkcjonują na każdym piętrze lub piwnicach. W każdym akademiku są dostępne po kilka sztuk. We wszystkich akademikach mamy siłownie, „cichacze”, sale telewizyjne, darmowy Internet darmowy” - wymienia Jolanta Sójka, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Fundacji „Żak”.

Oprócz domów studenckich, fundacja zarządza również lokalami gastronomicznymi, w których posiłki spożywają studenci, pracownicy uczelni oraz goście odwiedzający Kortowo. Do najważniejszych punktów gastronomicznych należą bufet akademicki i główna stołówka akademicka. „Oprócz tego są też bary, kawiarnie. Kawiarnia w głównej bibliotece uniwersyteckiej, jest też Restauracja Kortowska na Przystani Kortowskiej przy jeziorze” - dodaje Andrzej Makowski, specjalista ds. marketingu Fundacji „Żak”.

Na terenie Kortowa znajdują się ponadto sklepy spożywcze, biblioteka uniwersytecka, kluby studenckie oraz punkty usługowe. Studenci bez potrzeby opuszczania kampusu mogą skorzystać z usług fryzjera czy wybrać się do kosmetyczki. Nie brakuje także miejsc oferujących wsparcie techniczne. „W akademiku nr 4 mamy firmę, która specjalizuje się w naprawach komputerów, czyli każdy student ma możliwość nie wychodząc z akademika, nie dzwoniąc gdziekolwiek, wyjść, kilka kroków zrobić, odnieść swój komputer” - podkreśla Andrzej Makowski.

Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej przyznał UWM już dwa razy w 2004 i 2008 r. tytuł Uczelni przyjaznej studentom. W 2011 r. Kortowo otrzymało nagrodę miesięcznika „National Geographic Traveler” w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”.