Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

Dożynkowe świętowanie w Pilniku

GMINA LIDZBARK WARMIŃSKI
Dożynki to czas podziękowań – naturze za bogate plony oraz rolnikom za ich ciężką, codzienną pracę. Za nami Święto Plonów Gminy Lidzbark Warmiński.

Sierpień jest miesiącem intensywnych prac żniwnych na polach. Przełom sierpnia i września to zaś czas Święta Plonów, które zorganizowano także w gminie Lidzbark Warmiński. Mimo trwających jeszcze zbiorów do Pilnika przybyło wielu rolników. „Bardzo się z tego cieszę, że mimo swoich obowiązków są tu dzisiaj z nami i cieszymy się razem ze Święta Plonów, tzw. dożynek” – mówi Fabian Andrukajtis, wójt gminy Lidzbark Warmiński. Święto Plonów to okazja do podziękowania naturze – za obfite plony oraz rolnikom – za ich ciężką, codzienną pracę. Przede wszystkim wielkie wyrazy uznania za ich trud w tych niełatwych czasach, wojny, różnych zawirowań, które mają ogromny wpływ na ich pracę, na zyski z ich plonów” – podkreśla Marek Werbicki, przewodniczący Rady Gminy. „Dożynki są taką najlepszą możliwością, żeby porozmawiać z rolnikami, ogrodnikami, sadownikami o wyzwaniach w rolnictwie, o trudach, które są w rolnictwie i także o tym, co możemy zrobić, żeby polskie rolnictwo było jeszcze lepsze” – dodaje Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

Dożynki zainaugurowała dziękczynna Msza święta. Później uczestnicy przemaszerowali barwnym korowodem przed Gminne Centrum Kultury w Pilniku, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości. Starostami tegorocznego święta zostali Państwo Klaudia i Konrad Sajkowscy, prowadzący gospodarstwo w Kochanówce, zajmujące się produkcją mleka. „Jest to faktycznie święto dla wszystkich rolników, myślę, że bardzo dobrze, że takie rzeczy się dzieją, jest to jednak zebranie ludzi w jednym miejscu, możemy porozmawiać, poświętować. Nawet, jeśli są to ciężkie lata, to lepiej nawet w biedzie, to wspólnie” – podkreśla Konrad Sajkowski.

Dożynki nie mogły by odbyć się bez tradycyjnych konkursów. Oceniano przygotowane przez sołectwa wieńce dożynkowe oraz stoiska wystawiennicze, na których nie brakowało pierogów, chleba ze smalcem, pysznych ciast, a także ziół, dżemów i domowych przetworów.

Najpiękniejszy wieniec zdaniem jury przygotowało sołectwo Ignalin, zaś tytuł najciekawszego stoiska dożynkowego trafił do Koła Gospodyń Wiejskich z Kłębowa.

Organizatorami Święta Plonów była gmina wiejska Lidzbark Warmiński oraz Gminne Centrum Kultury w Pilniku. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej.