WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

Święto Pieczonego Ziemniaka

LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY
Jakie są dożynki w gminie, która słynie z uprawy ziemniaków? Po raz 34. towarzyszy im Święto Pieczonego Ziemniaka.

Stoiska sołectw z gminy Janowiec Kościelny, wystawa zabytkowych ciągników, świąteczna atmosfera, ale przede wszystkim dochowanie wielowiekowej tradycji. Tak przebiegało Święto Plonów połączone z 34. edycją Święta Pieczonego Ziemniaka w gminie Janowiec Kościelny.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, podczas której poświęcone zostały tegoroczne plony. Z towarzyszeniem orkiestry dętej z Mławy, z wieńcami dożynkowymi, pocztami sztandarowymi mieszkańcy gminy i zaproszeni goście przeszli tradycyjnym korowodem na stadion w Kucach, gdzie odbywał się festyn dożynkowy i Święto Pieczonego Ziemniaka. Bo gmina Janowiec Kościelny słynie z uprawy ziemniaków. „Rolnictwo w gminie jest to rolnictwo indywidualne, nie mamy takich kombinatów, przedsiębiorstw, głównie jest to na chwilę obecna produkcja zbożowa i mleczarska, ale wracamy już coraz bardziej do produkcji ziemniaka. Ten produkt rolniczy nas symbolizuje i na pewno coraz bardziej będzie naszym symbolem naszej gminy” - mówi Piotr Rakoczy, wójt gminy Janowiec Kościelny.

Stąd na stoiskach sołectw królowały produktu i wyroby z ziemniaków. Babki ziemniaczane, pyzy, placki – wszystkich tych smakołyków mogli spróbować goście i mieszkańcy gminy.

Święto Pieczonego Ziemniaka odbywa się tak hucznie dzięki wsparciu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy”, która wspiera aktywnych mieszkańców z okolic Nidzicy. Goście i mieszkańcy gminy Janowiec Kościelny – i najmłodsi, i całkiem dorośli – bawili się tego dnia znakomicie.