WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

Mikołaj Kopernik - ekonomista, kanonik, Warmiak

POWIAT OLSZTYŃSKI
Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny naukowiec i ekonomista, ale także Warmiak. Za nami kolejne spotkanie w Muzeum Warmii i Mazur, poświęcone osiągnięciom tej wybitnej postaci.

Mikołaj Kopernik był nie tylko wybitnym astronomem, ale również lekarzem, ekonomem i zarządcą. Na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia, pełniąc w tym czasie przeróżne funkcje administracyjne.

Aby uczcić dokonania Mikołaja Kopernika na Warmii, w Muzeum Warmii i Mazur zorganizowane zostało kolejne spotkanie z okazji 506. rocznicy powierzenia wielkiemu uczonemu funkcji administratora dóbr kapituły warmińskiej. Zatytułowano je „Kopernik monetą się toczy, czyli o pieniądzu w życiu kanonika Mikołaja”. „Mikołaj Kopernik zarządzał mądrze i roztropnie. Umiał szanować pieniądz i wiedział, który pieniądz jest bardziej wartościowy i jak chcąc być dobrym gospodarzem, to dbał o to, żeby ten pieniądz nie został psuty przez ludzi” – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.

W Olsztynie Mikołaj Kopernik napisał „Meditata”, czyli „Rozmyślania o reformie monety pruskiej”, w którym to dziele zawarł zasadę znaną dziś jako Prawo Kopernika. Prawo to mówi o wypieraniu silnego pieniądza przez słabszą walutę, co uważane jest obecnie za jedną z najważniejszych zasad ekonomii. „Kopernik był oczywiście osobą o niezwykłej inteligencji, niezwykłej takiej sprawności intelektualnej, bardzo szybko kojarzył fakty i z tego tytułu zaczął to układać w pewną całość i tak napisał traktat o pieniądzu” – mówi Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. „Ta pierwsza połowa XVI wieku to był też okres inflacyjny i Kopernik starał się przeciwdziałać właśnie tym procesom, które wówczas funkcjonowały” – dodaje prof. Andrzej Korytko, dyrektor Instytutu Historii UWM.

Ważnym elementem spotkania była promocja kolejnej publikacji mówiącej o ekonomicznych dokonaniach wybitnego naukowca. Książka „Rozważania Mikołaja Kopernika o spodlonej monecie” wydana została wspólnie między innymi przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur, oraz inne podmioty samorządowe. „A wszystko to służy temu, żeby pokazać, że Kopernik był Warmiakiem. W Toruniu się urodził, ale przez 40 lat żył i pracował właśnie tu, na Warmii. Przez 4 lata niecałe w Olsztynie, większość czasu spędził we Fromborku, a więc cały czas obracamy się po ziemi warmińskiej, po ziemi biskupów warmińskich” – podkreśla dr Wojciech Szalkiewicz, autor książek o Mikołaju Koperniku.

Spotkanie odbyło się w ramach przygotowań do Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbędzie się w 2023 roku.