WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

Nowe Miasto Lubawskie znów w Polsce

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
19 stycznia 1920 roku Nowe Miasto Lubawskie powróciło na mapę Polski. Byliśmy na obchodach rocznicy tego wydarzenia.

19 stycznia 1920 roku – tego dnia Wojsko Polskie weszło do ówczesnego Nowego Miasta nad Drwęcą. Było to symboliczne potwierdzenie powrotu miasta w granice odrodzonej po latach zaborów Polski.

Uroczystość upamiętniającą powrót Nowego Miasta Lubawskiego do wolnej Polski rozpoczęto o godz. 12:00, kiedy to od strony Baszty Kurzętnickiej na zrewitalizowany nowomiejski Rynek wkroczyła kompania reprezentacyjna 4. Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść wolność i radość z powrotu do Ojczyzny, tak jak 103 lata temu uczynił to oddział Hallerczyków. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj uroczystości towarzyszyło bicie kościelnych dzwonów.

Po przekazaniu biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii Burmistrz Józef Blank, który wcielił się w rolę Antoniego Kyclera - polskiego burmistrza komisarycznego z 1920 roku - powitał Wojsko Polskie tradycyjnym chlebem i solą. Następnie żołnierze oddali salwę honorową.

Nowe Miasto Lubawskie wróciło do Polski na mocy Traktatu Wersalskiego. „Takie ciekawostki związane z regionem i z historią lokalną dużo bardziej pomagają rozumieć całą historię, której też uczymy. Także plus to, że mamy okazały rynek, te wszystkie wydarzenia się tu rozgrywają, więc bardzo łatwo też wpleść to w program szkolny, no i pokazać, że te rzeczy odbywały się tu i teraz” – mówi Jerzy Resicki, historyk i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Mieście Lubawskim.

W trakcie uroczystych obchodów dnia przyłączenia Nowego Miasta Lubawskiego do Polski nie zabrakło hymnu, przemarszu 4. Pułku Chemicznego z Brodnicy, a także pokazu sprzętu wojskowego, który cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców.