WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKI

I Interdyscyplinarna Konferencja Medycyny Okołooperacyjnej

KOPERNIK.TV
25 marca w Dworze Uphagena Arche w Gdańsku odbędzie się I Interdyscyplinarna Konferencja Medycyny Okołooperacyjnej. Dlaczego warto w niej uczestniczyć?

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Przed nami I Interdyscyplinarna Konferencja Medycyny Okołooperacyjnej. O czym będzie i przede wszystkim do kogo jest skierowana?

Dr n. med. Magdalena Łasińska-Kowara, pomysłodawczyni I Interdyscyplinarnej Konferencji Medycyny Okołooperacyjnej: Medycyna okołooperacyjna jest nową dziedziną medycyny, która rozwija się na świecie od około 30 lat. Jest to obszar działania, który obejmuje czas opieki nad pacjentem od kwalifikacji do zabiegu operacyjnego do pełnego wyzdrowienia, albo odzyskania sprawności, takiej co najmniej jak przed operacją. Zakładamy, że pacjent taką sprawność jest w stanie osiągnąć. Na całokształt wyniku leczenia operacyjnego wpływają co najmniej 3 elementy. Można je podzielić czasowo na okres przedooperacyjny, śródoperacyjny i pooperacyjny. Do tej pory medycyna koncentrowała się głównie na okresie śródoperacyjnym, czyli uważano, że wynik leczenia śródoperacyjnego zależy niemal wyłącznie od sprawności chirurga i jakości przeprowadzenia operacji, również od warunków technicznych, w jakich jest przeprowadzana. W świetle obecnych badań oraz w związku z tym, jakie wyzwania przynosi XXI wiek, tzn. starzenie się społeczeństwa oraz ogromna ilość pacjentów z chorobami cywilizacyjnymi, coraz bardziej na czoło wysuwa się też ten okres przedoperacyjny. Czyli czas właśnie od kwalifikacji do momentu przywiezienia pacjenta na salę operacyjną. W tym okresie dla pacjenta możemy zrobić bardzo dużo, by zwiększyć jego rezerwy, wydolność jego organizmu i aby lepiej poradził sobie ze stresem, którym jest operacja. Cały ten okres i wszystkie elementy przygotowania nazywamy właśnie prehabilitacją. Obejmuje ona wiele obszarów. Skupia się na części psychologicznej, na ćwiczeniach fizycznych, na właściwym odżywianiu oraz na rezygnacji z nałogów.

W takim razie kim będą wykładowcy i w jakich dziedzinach będą to specjaliści?

Wykładowcy są autorytetami znanymi w Polsce i na świecie. Osobami, które ten kierunek działania w medycynie wprowadzały. Naszym gościem honorowym jest człowiek, który idee szybkiego dochodzenia do zdrowia po zabiegu operacyjnym, nazywaną w skrócie ERAS, czyli enhanced recovery after surgery, tą osobą jest pan prof. Francesco Carli z Uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie. Naszymi gośćmi są autorytety w poszczególnych dziedzinach żywienia klinicznego, aktywności fizycznej, badania tej aktywności fizycznej z Polski, tak jak prof. Tomasz Banasiewicz, tak jak pani prof. Sobczyk z Krakowa, kardiolog i wiele, wiele innych osób. Prof. Marcin Wąsowicz, anestezjolog z Toronto, który z kolei w ogromnej części skupia się na jakości leczenia krwią i właściwie unikania tego leczenia krwią w okresie okołooperacyjnym. I bardzo mocno przyczynił się do rozwoju tego kierunku. Patient blood management, bo to się tak nazywa właśnie w Kanadzie.

Wiemy też, że w trakcie konferencji odbędą się liczne warsztaty i ćwiczenia, jeżeli tak to można nazwać. Jaki w takim razie cel, ale też jakby pani mogła zdradzić, jakie warsztaty czekają na uczestników konferencji?

Zaprosiliśmy osoby, które specjalizują się w żywieniu klinicznym w okresie przedoperacyjnym. Są to warsztaty żywieniowe, które w tej chwili już w około 9 ośrodkach w Polsce znalazły swoje odzwierciedlenie praktyczne w postaci poradni prehabilitacyjnych, również kładących duży nacisk na żywienie przedoperacyjne, śród- i pooperacyjne również. Są to warsztaty fizjoterapeutyczne, gdzie specjaliści będą pokazywać, jakie zestawy ćwiczeń są możliwe do wykonania, jakie są najbardziej skuteczne w okresie przygotowania przedoperacyjnego. Są warsztaty dotyczące wspomagania jakości oddychania i zapobiegania powikłaniom oddechowym. I warsztaty ruchowe dla uczestników, po to, żeby poprzez własną aktywność zachęcić ich również do promowania każdej formy aktywności. Są to warsztaty nordic walking oraz warsztaty tańca, który jest również formą terapii, zwłaszcza dla pacjentów obciążonych psychologicznie.

To jeszcze w ramach podsumowania – dlaczego warto być tutaj w Gdańsku 25 marca na I Interdyscyplinarnej Konferencji Medycyny Okołooperacyjnej

Ogromną jakością, którą proponujemy na tej konferencji, jest jej integracja, jest interdyscyplinarność działań, jest pokazanie roli każdej specjalności w medycynie, jaką pełni ona w okresie okołooperacyjnym. Spotkanie ludzi, którzy robią to samo, którzy zmagają się z podobnymi problemami i wprowadzenia tej jakości w swoim ośrodku i bycie razem.

Dziękuję za rozmowę. Transmisja konferencji odbędzie się na stronie ikmo.pl.